Merhabalar;

Yaz ayları hamileler için hem cok keyiflidir hemde bazı riskler de tasır. Bu risklerin basında aşırı su kaybı gelir. Bu sebeple hamileler bolca su tüketmelidir. Diger bir risk ise tatil esnasında dıs etkenlerden kaynaklanır. Hamileler, deniz ve havuzda karsılasılabilcek herhangi bir enfeksiyon riskine karsı daha korumasızdır. Tabiki en önemlisi güneslenme saatlerine dikkat edilmelidir. Güneşlenme yarım saat güneşlenme, 1 saat güneşten uzak bir yerde gecirmek üzere ayarlanmalıdır.

Hamilelik döneminde cilt lekelenmeleri daha cok görünür. Bunun sebebi ise melen hormonunun hamilelik döneminde daha fazla salgılanıyor olmasıdır. Bu tür güneş lekelerinin ve cilt kanserinin önüne geçebilmek için yüksek faktörlü güneş kremleri ve güneş koruyucuları kullanılmalı.  Günesten koruyucu ürünler de secilirken titiz davranılmalıdır. Hamilelerin gittikleri tatil mekanlarında, acil tıbbı mudehalenin mumkun oldugu yerleri secmeleri de son derece önemlidir. Hamilelere denizden çıktıktan sonra ılık bir duş almaları tavsiye edilir. Bu işlemlerin ardından hamilelerin, çok sıcak ya da çok soğuk olmayan bir mekanda istirahat etmeye başlamaları kendileri için faydalı olur. Denizden çıktıktan sonra mutlaka ılık su ile duş yapılmalı, hamilenin üzerindeki ıslak elbiseler değiştirilmeli, kuru giysiler giyilmeli. Böylelikle denizden çıktıktan sonra görülebilecek enfeksiyon riskini en aza indirerek, diğer bakteriyel, viral veya mantarla karşılaşma olasılıklarına  karsı önlem almıs olurlar.

 

Hamileler seyahat esnasında ucak, otobus, tren ve arabayla seyahat edebilirler. Ancak gemi yolculukları önerilmez. Diger ulasım araclarında da 4 saatden fazlası riskli olabilir. Molalar verilip, yeterli dinlenme ve hareket ile yola devam edebilirler.

Etiketler:,, 13.383 Views Okunma 05 Nis 2018

Yazar Hakkında

Yorumlar


Sen de Yorumla!