Tam adı Hadise Açıkgöz olan Belçikalı-Türk sanatçı ve şarkı sözü yazarı. 22 Ekim 1985’te doğan şarkıcı, Mol, Belçika’da doğan ve büyüyen Hadise’nin ailesi aslen Sivaslıdır. 32 yaşındaki sanatçının boyu ise 1,62’dir. Hülya Açıkgöz, Derya Açıkgöz ve Murat Açıkgöz adında üç kardeşi vardır.

 

Ünlenişi ve Albümleri

 

2003’te Idool yarışmasına katılan şarkıcı bu yarışmadan sonra ilk albüm teklifini aldı. İlk stüdyo albümü olan Sweat’i 2005’te çıkaran Hadise, bu albümde yer alan “Stir Me Up” şarkısı ile Türkiye’de ve doğum yeri olan Belçika’da tanındı. Basın tarafından özel ilgiyle karşılaşan sanatçı, müzik kariyerini Türkiye’ye taşımış oldu. İkinci albümü olan Hadise’yi 2008 yılında yayımladı. Hem İngilizce hem de Türkçe şarkılar olan albümde “Deli Oğlan” Türkiye’de büyük çıkış yaptı. 2009 yılında Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etti. Şarkıcının “Düm Tek Tek” adlı şarkısı yarışmadan dördüncü oldu. Eurovision Şarkı Yarışması onun ününe ün katmış oldu. 2009 yılında Kahraman ve Fast Life isimli albümlerini satışa çıkardı. Kahraman albümünden bir şarkı olan “Evlenmeliyiz” albümün çıkış parçası oldu ve yükseliş yakaladı. Beşinci albümü olan Aşk Kaç Beden Giyer? isimli albümünü 2011’de çıkardı. Albümdeki “Mesajımı Almıştır O” şarkısını kliplendirdi. Tavsiye isimli albümünü 2014’te, Şampiyon isimli albümünü ise 2017’de yayımladı. Sanatçının ilham aldığı ve hayran olduğu sanatçılar; Christina Aguilera, Beyoncé ve Brandy Norwood’tur. 2011 yılında Acun Ilıcalı’nın ses yarışması olan O ses Türkiye’de jüri üyeliği yapmaya başladı. Günümüzde hala bu yarışmada jüri üyeliği yapmaya devam eden Hadise, bir adet Altın Kelebek ödülüne sahiptir. Çok sayıda ödüle sahip sanatçı ayrıca üç kere TMF ödülü kazanmıştır.

 

Ek Bilgiler

Serdar Ortaç’ın 2008 yılı yazında çıkardığı albümü Nefes’teki “Düşman” isimli şarkısına Serdar Ortaç ile düet yapmıştır. Hadise ayrıca, şarkılarında rock, soul ve klasik müzik gibi müzik türlerini karıştırarak beste yapmayı tercih ettiğini açıklamıştır. Sanatçı anadili olan Türkçe dışında Felemenkçe, Fransızca, Almanca ve İngilizce bilmektedir. Hadise ayrıca Belçika’nın Hasselt şehrinde pazarlama üzerine lisans eğitimi almıştır.

Etiketler:,, 2.929 Views Okunma 09 Tem 2018

Yazar Hakkında

Yorumlar


Sen de Yorumla!