Yıldız Tilbe, kimdir noktasında başarılı şarkıcının hayatından bahsetmek gerekiyor. Türkiye’nin en önemli besteci ve şarkıcılarından birisi olan Yıldız Tilbe, 16 Temmuz 1966 senesinde İzmir’de dünyaya geldi. Burcu yengeç olan şarkıcının kökeni ise Doğu’ya dayanıyor. Yıldız Tilbe’nin annesi Tuncelili babası ise Ağrılı.

Küçük Yaşta Eğitimini Yarıda Bıraktı

Yıldız Tilbe, 6 çocuklu bir ailede büyüdü. En küçük kardeş olan Yıldız Tilbe, ilkokulu bitirdikten sonra ortaokula devam etti. Ancak henüz ikinci sınıfta iken okuldan ayrıldı. Daha sonra ise evlendi. Bu evlilik sonrasında ise Sezen isminde bir kıza sahip oldu. Kısa bir süre sonra eşinden boşanan Yıldız Tilbe, hayatını devam ettirmek ve kızına bakabilmek için şarkı söylemeye başladı. İlk olarak düğünlerde sahne aldı. Sesinin son derece güçlü olmasından dolayı başarılı şarkıcı gece kulüplerinde şarkı söylemeye başladı.

Sezen Aksu Hayatını Değiştirdi

Yıldız Tilbe’nin hayatı ise Sezen Aksu’nun bir gece, çalıştığı gece kulübüne gelmesi üzerine değişti. İzmir’e tatil için gelen Sezen Aksu, Yıldız Tilbe’yi seyretti ve onun sesinden çok etkilendi. Bunun üzerine kendisini İstanbul’a gelmesi için davet etti. İstanbul’a geldikten sonra daha büyük ve isimli barlarda çalışmaya başlayan Yıldız Tilbe, daha sonra Aydın Oskay ile tanıştı. Bunun üzerine albüm çalışmalarına başladı ve bu albümü piyasaya sürdü. Albümün ilk şarkısı olan Delikanlım ise çok büyük bir ilgi gördü.

Narkotik Operasyonu

Yıldız Tilbe, 1996 senesinde gerçekleştirilen bir narkotik operasyonunda göz altına alındı. İddiaya göre başarılı şarkıcı uyuşturucu kullanıyordu. Esrar içtiğini itiraf eden şarkıcı bundan kurtulmak için hastaneye kapandı ve tedavi görmeye başladı. Bu süreçte medyanın çok büyük bir bölümünden boykot yiyen Yıldız Tilbe, uzun bir süre boyunca televizyon ekranlarında yer almadı. İlk albümünde elde etmiş olduğu başarıyı daha sonraki süreçte birkaç kez tekrar eden Tilbe, özellikle Tarkan ve Deniz Seki gibi isimlere vermiş olduğu besteler ile sürekli gündemdeki yerini korumayı başardı. Başarılı sanatçı 2017 yılında ise O Ses Türkiye adındaki yarışma programında jüri olarak görev aldı.

Birçok Unutulmaz Şarkıya İmza Attı

Son olarak 2017 senesinde Sevgililer Günü adında bir albüm yayınlayan Yıldız Tilbe, birçok güzel şarkı ile özellikle aşk acısı çeken kişilerin bir nevi duygularına tercüman oldu. Bir defa evlenen Tilbe, 50 yaşında ve İstanbul’da kızı ile beraber yaşıyor. Bunun yanı sıra Tilbe, bar programlarına devam etmekte.

Yazar Hakkında

Yorumlar


Sen de Yorumla!